TheInfoNG - Your Tablet for Entertainment, News, Gossips & Trends..

Complete list of Nigerian looters released by World Bank – See the amount of money they stole

GEN WUSHISHI 700M 1.301bn

Lt. General (retired) Mohammed Inuwa Wushishi CFR GCON (born 1940) was Chief of Army Staff (COAS), Nigeria from October 1981 to October 1983 during the Nigerian Second Republic. 

Wushishi joined the army on 21 April 1961, and attended the Nigerian Military Training College, Kaduna and then the Mons Officer Cadet School, Aldershot in the United Kingdom. He was commissioned as a second lieutenant on 12 January 1962. He later attended the United States War College Carlisle, Pennsylvania.

Wushishi served as a member of the United Nations Peace Keeping force in Congo in the early 1960s. He was appointed Deputy Commandant, Army School of Infantry in July 1975. He served as Federal Commissioner for Industries (January 1975 – March 1976) and was a member of the Supreme Military Council from 1976 to 1978.He was Chief of Army Staff (COAS) from October 1981 to October 1983 during the Shehu Shagari administration.

RELATED STORIES

TRENDING

1 of 5

LATEST UPDATES

134 Comments
  1. qayodele benjamin says

    What is d meaning of all ,if u want to name them let us no

  2. qayodele benjamin says

    Mention their names i want to known

Leave a Reply

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More